Érdi csatornázás 2011.09.08.

 

Azért, hogy a beruházásban érintettek ismerjék és láthassák; mi a beruházás mûszaki tartalma és milyen teendők lesznek, a most kiépítendő rendszert mutatjuk be az alábbiakban. 

Szennyvíztisztító

A beruházási program egyik legnagyobb értékû része az érdi regionális szennyvíztisztító megfelelő tisztítókapacitásának kiépítése. Jelenleg naponta kb. 4.000 m3 szennyvíz érkezik a telepre, ám a bővítés után a telep hidraulikai kapacitása 15.370 m3/nap szárazidei szennyvíz lesz. Ez azt jelenti, hogy csapadékmentes napon ennyi szennyvizet lesz képes megtisztítani a telep.

A tisztítótelep új részének munkálatai idén tavasszal elkezdődtek. A vízjogi engedélyek beszerzése után most már a mûtárgyak építése következik. A tervek szerint mire az újonnan megépülő csatornahálózatból érkező szennyvizet fogadni kell, meglesz a szükséges tisztítókapacitás is.

 

Gyûjtőhálózat, átemelők

A szennyvíztisztítóba az egyes utcákban kiépített csatornahálózatból a gyûjtőcsatornákon és az átemelőkön keresztül érkezik a szennyvíz. A tervek szerint 72 új átemelőt fognak építeni a három érintett településen, valamint 20 darab – már meglévő – átemelő rekonstrukciója is szükséges ahhoz, hogy megfelelő paraméterekkel tudjon mûködni a hálózat.

Nagyon sok köztéri átemelőt azért terveztek be, hogy egy-egy „mélyedésben” levő utca alsó részén levő ingatlanokról fel lehessen nyomni a fő gerinchez a szennyvizet. Érden sok ilyen utca van, ahol mondjuk az utca két vége egy-egy nagyobb forgalmú utca és az utca közepén levő házak felé lejt. Ilyenkor egy-egy kisebb átemelőt kell építeni.

 

Bekötővezetékek

Az utcában vezetett csatornába a bekötővezetéken keresztül érkezik a szennyvíz az ingatlanról. A közös program keretében a bekötővezetéket kiépítik. A szennyvíz bekötővezeték végpontja a jogszabályi meghatározás alapján: 

a)  gravitációs bekötés esetén: a telekhatáron belül, attól legfeljebb 1 m távolságra telepített ellenőrzőaknáknak vagy ellenőrző-, tisztítónyílásnak a kimeneteli oldala

b)   kényszeráramoltatású bekötés esetén:

ba)  az ingatlan szennyvizeit gravitációs szennyvíz-törzshálózatba juttató rendszer csillapító aknájának a szennyvíz-törzshálózat felőli oldala,

bb)  az ingatlan szennyvizeit kényszeráramoltatású szennyvíz-törzshálózatba juttató rendszer esetében az átemelő szivattyú nyomóoldali csonkját követő elzáró szelvény.

A program keretében kiépítendő bekötővezeték része lesz a fentiek szerint gravitációs bekötés esetén a tisztítónyílás is.

 

Házi szennyvízhálózat

A házi szennyvízhálózat az ingatlanon keletkező szennyvíz összegyûjtését szolgáló és azt a bekötővezeték végpontjához továbbító hálózat. Praktikusan a legtöbb esetben ez azt jelenti, hogy a házból kijövő hálózatot rákötik a bekötővezeték végét jelentő tisztítónyílásra. A jogszabályok szerint a házi szennyvízhálózat az ingatlanon lévő építmény (épület) tartozékát képezi, annak kiegészítő elemeivel együtt (így például a házi átemelő is ennek része). 

Mivel a házi szennyvízhálózat az ingatlantulajdonos saját ingatlantulajdonán belül, annak költségére megvalósuló beruházás, ezért nem képezheti a közös beruházás részét. Mind a pályázati feltételek, mind a jogszabályok egyértelmûen kizárják annak lehetőségét, hogy az EU-s pénzből a házi szennyvízhálózat bármely részét meg lehessen valósítani. Tehát az ingatlantulajdonos feladata, hogy a saját tulajdonában levő ingatlanon belüli házi szennyhálózatot kiépítse. Az építést akkor érdemes és kell elkezdeni, amint a bekötővezeték építése befejeződött.

Nagyon fontos! 

A házi szennyvízhálózat rákötését a bekötővezetékre csak akkor szabad elkészíteni, ha erről külön értesítést („Rákötési engedélyt”) kapott a tulajdonos!

Az idő előtt, illegálisan rákötött ingatlantulajdonosok komoly károkat okozhatnak, hisz meghiúsítják, késleltetik az újonnan épült utcai gerinc mûszaki próbáit, átvételét. Ezért a jogszabályok szerint milliós nagyságrendû bírsággal is számolhat, aki idő előtt ráköt!

A jogszabályi előírások alapján a házi szennyvízhálózat kiépítéséhez a korábban kiépült csatornaszakaszok esetén is szükséges egy tervdokumentáció készítése. A most zajló beruházás során – tekintettel arra, hogy nagy mennyiségû egyidejû bekötésre lesz szükség – ezt jelentősen leegyszerûsítik, nem kérnek annyi és olyan mélységû dokumentumot, azonban bizonyos minimális dokumentáció elkészítése szükséges lesz.

Ezt megfelelő szakértelemmel és akkreditációval rendelkező szakember készítheti majd el. Ennek részleteiről a későbbiekben – megfelelő időben – részletes tájékoztatás lesz.

 

A mûszaki átvétel 

A leendő üzemeltető az előre meghatározott ütemezés szerint veszi majd át az elkészült közcsatornaszakaszokat. A mûszaki átadást követően a beruházó Társulás „Rákötési engedélyt” fog eljuttatni minden érintett ingatlantulajdonoshoz. Ennek nyomán ismert lesz az is, hogy mely dátumtól kezdve lehet rákötni. Ekkor kell és lehet a házi szennyvízhálózat korábban említett rákötését megvalósítani.

A házi szennyvízhálózatot tervező szakember felelőssége lesz, hogy nyilatkozzon arról, hogy a rákötés szakszerûen történt meg. Így később, ha gondok adódnak, akkor ő felel azért, hogy ki legyen javítva és megfelelően mûködjön.

 

Forrás:Érdi Újság

Vissza