Érdi csatornázás 2011.09.16.

 

Fontos és minden leendõ csatornahasználót érintõ kérdésekre kaphattak válaszokat azok az érdeklõdõk, akik elmentek a szennyvízhálózat építésével kapcsolatos lakosság­i fórumokra.

A kivitelezõ képviselõi, a csatornaprojekt vezetõje, illetve a csatornatársulat elnöke a munkálatok menetérõl, részleteirõl számoltak be, majd válaszoltak a lakosság­ kérdéseire. Ezek közül g­yûjtöttük össze a leg­fontosabbakat.

 

– Mikor használhatják az ingatlantulajdonosok az elkészült hálózatot?

– A gerincvezeték lefektetése mellett a kivitelezők a leágazásokat is kiépítik: minden lakosnál elhelyeznek az ingatlanon belül (a kerítéstől maximum egy méter távolságra) egy tisztító-idomot, erre köthetik majd rá a társulati tagok a házból kijövő szennyvízcsövet.

A rákötéssel azonban még várni kell a gerincvezeték üzembehelyezéséig. Mint Kovács Péter Barna elmondta, ez a tervek szerint a nulladik ütemben kiépülő csatornahálózat esetében januárban lesz.

– Hogyan válasszunk tervezőmérnököt és kivitelezőt az ingatlanon belüli bekötésekhez?

Az ingatlanokon belüli bekötéseket a lakóknak kell megterveztetniük, a társulás és az üzemeltető által akkreditált mérnökökkel. A szakembernek nemcsak a tervet kell elkészítenie, hanem a kész munkát is át kell vennie, hiszen az üzemeltető mind a 22 ezer bekötést nem tudja ellenőrizni.

Az átvétel az alábbiak szerint történik: az a személy, aki a vízdíjat fizeti, kitölt és aláír egy nyilatkozatot, amely a személyes és a mûszaki adatok mellett tartalmazza azt is, hogy a csapadékvíz nincs rákötve a csatornára. Az akkreditált mérnök pedig aláírásával tanúsítja, hogy a bekötés szakszerûen történt meg. 

A bekötés kivitelezésére nem kötelező, de ajánlott az önkormányzat által ajánlott vállalkozók közül kiválasztani valakit, de aki akarja, maga is elvégezheti ezt a munkát – a terveztetést és a mérnöki ellenőrzést azonban senki sem kerülheti meg.

Mivel tömeges bekötésekről lesz szó, az önkormányzat szeretné az árakat alacsonyan tartani: a mérnöki díj körülbelül tizenötezer forint lesz (a piaci ár ennél tízezer forinttal is több lehet). Azt is érdemes fontolóra venni, ha egy utcából több lakos összeáll, és együtt bíznak meg egy mérnököt, kivitelezőt, még kedvezőbb árat tudnak elérni. 

Fontos, hogy a kivitelezésnek nem érdemes nekifogni addig, míg gerincvezetékről az ingatlanig nem épül ki a hálózat. 

(A terveztetést azonban egyes ingatlanok esetében, ahol az út szintje magasabban fekszik, érdemes előbb elkezdeni.) A mérnökök akkreditációja ebben a hónapban befejeződik; az önkormányzat fényképes igazolvánnyal látja el őket, és nevüket, képüket közzé is teszi.

– Átvezethet-e a bekötés az emésztőn?

– Csak akkor, ha zárt csővezetéket építenek az emésztőbe.

– Milyen problémák adódhatnak az elkészült csatornával?

– A hálózat üzemeltetője – egy hatályos rendelet alapján – nem vállal garanciát arra, hogy egy esetleges dugulás alkalmával nem áramlik vissza a szennyvíz azon ingatlanokban, ahol az összefolyó mélyebben van, mint az utca szintje. Ez nem jelenti azt, hogy ezeket az ingatlanokat nem lehet bekötni, csak épp visszacsapó szelepet, elzárószerkezetet, szivattyút is be kell szerelni. E megoldások alkalmazásáról a tervezőmérnök dönt majd az érintett ingatlanoknál. Akinek maradt még kérdése, felteheti a lakossági fórumokon (szeptember 15-én, 20-án és 22-én), illetve levélben az info@erdicsatornazas.hu címen. 

Azt azonban jó tudni: utcalistát, pontos ütemezést a fórumokon nem tudnak adni az érdeklődőknek a kivitelező képviselői. Aki az iránt szeretne tájékozódni, hogy az ő utcájában mikor építik ki a csatornát, a www.erdicsatornazas.hu honlapon megteheti, vagy kövesse figyelemmel lapunkat, ahol minden idevágó tudnivalót közlünk.

 

Forrás:Érdi Újság

Vissza