Érdi csatornázás 2012.06.08.

 

Ahhoz, hogy valaki rácsatla­kozhasson a gerincvezetékre, csatornatársulati tagsággal kell rendelkeznie, és ki kell fizetnie az érdekeltségi hozzájárulást (egy összegben vagy részletek­ben).

Ezzel a csatlakozásra való jogosultságot szerzi meg. Még a gerincvezeték kiépítése előtt érdemes elkészíttetni a telken belüli hálózat tervét. Az akkre­ditált mérnökök ugyanis segít­séget tudnak nyújtani abban, hova kerüljön a tisztítócsonk az ingatlanon belül. (Ha a gerincve­zeték már elkészült, és a mérnök úgy látja, hogy a beállás helyét módosítani kell, azt mielőbb érdemes jelezni az utcai kivite­lezőnek.) Az akkreditált mérnök azt is meg tudja mondani, hogy a bekötővezeték beérkezésé­nek milyen magassága mellett lehet a házi szennyvízhálóza­tot gravitációsan csatlakoztatni. 

Amennyiben nem lehet gravitá­ciósan, akkor szükséges a házi átemelő. 

Miután az utcai kivitelezés befejeződött, a tisztítónyílás megépült, az utcai gerincet kipróbálták, és megérkezett a rákötési engedély, kezdődhet a belső kivitelezés. (Azért érde­mes megvárni a rákötési enge­délyt, mert akkor egyből „élőre” lehet kötni a hálózatot.) 

Mikor a belső vezetékeket lefektették, de még nem temet­ték be, ki kell hívni a mérnö­köt, aki a tervet készítette, hogy megvizsgálja a belső bekötést. 

A mérnök fényképes dokumen­tációt készít, majd a munka elvégzését követően írásban igazolja, hogy az megfelelően készült el, és átveszi a hálóza­tot. 

Ahhoz, hogy használhassuk az elkészült vezetéket, már csak a papírmunka van hátra: a mérnök segítségével a lakosok kitöltik a szolgáltatási szerződés megkötéséhez szükséges nyi­latkozatokat, adatlapokat, ezek alapján pedig a szolgáltató kikül­di a szerződéseket. Tehát nem szükséges felke­resni személyesen a szolgáltató ügyfélszolgálatát, a papírmunká­ban is segít a mérnök.

E sorok írója olyan utcában lakik,ahol pár hete már lefektették agerincvezetéket, a környékenazon­ban most zajlanak a munkálatok.

A minap megjelent az utcánkban két munkás; megszólították a lakókat, és a belső bekötés kivi­telezését ajánlották fel nekik. Azalábbi beszélgetés az egyik mun­kás és köztem zajlott le.

– Csókolom, elkészült már a belső vezetékük?

– Még nem.

– Mi elkészítjük ám olcsón!

(Itt egy folyóméterárat mondott,ami megegyezett a legális vállal­kozó ajánlatában szereplő nettó árral.)

– Tudtommal önök nem vállal­hatják belső vezeték lefektetését,hiszen a gerincen dolgoznak.

– Hát hogyne csinálhatnánk, haa gerincet is csinálhatjuk, hiszen ez a szakmánk!

– Aki a gerincvezetéken dolgo­zik, az nem vállalkozhat belső bekötésre is…

– Dehogynem, szombaton meg vasárnap!

– Számlára?

– Hát számla az nincs, azért ilyen olcsó.

– Ha nincs számla, nincs garan­cia sem. Hogy találom majd meg magukat, ha ne adj isten valami probléma adódik?

– Ó, hát amit mi építünk, azt csak a földrengés viheti szét!

– És ki fogja átvenni az önök munkáját?

– Átvenni? Majd a főnök.

– Az akkreditált mérnökre gon­doltam, nem az önök vezetőjére.

– Ó, a mi munkákat bárki meg­nézheti! Hiszen minket bíztak meg a gerinccel is, gondolja, hogy nem tudjuk megcsinálni a belső vezetékeket?!

Erre a kérdésre inkább nem válaszoltam, túlságosan fel vol­tam háborodva; a jelek szerint a munkások is, amiért megkérdő­jelezem a „tisztességes” munká­jukat – ahogy a többi szomszédsem bízott bennük, mivel elutasítóválaszt kaptak az utcában min­denkitől.

Persze a többiek sem az eset­leges földrengéstől tartottak,hanem az ellenőriz(het)etlenfeketemunkától. Á. K.

 

Forrás:Érdi Újság

Vissza